Kronika obce Drchlava 1945-61  /Doslovný přepis/

 

=Drchlava=

    

 Leží severozápadně od Dubé ve vzdálenosti 4 km (cestou od Berštejna).Patří k ní osada Hradiště, dnes ovšem uznávaná jako součást obce. Má jen význam historický. Katastr má rozlohu 376 ha. Část území při státní silnici obdržela obec od Chlumu. Ves je v dolině a má nadmořskou výšku 320m. Její katastr hraničí na severu s katastrem Pavlovic, na východě Chlumu, na západě Dřevčic a na jihu Nového Berštejna. 

Jméno Drchlava (německy Dürchel) bylo utvořeno příponou -ava ze slova drchlati, jež jako drchati znamená cuchati, muchlati. Toto místní jméno označovalo buď některý z lesnatých kopců, mezi nimiž ves leží,  nebo-a to nejspíše, potok nad jehož zřídlem byla ves založena. Na tvarové změny, jak jsou ve starých knihách působily zejména různé analogie a nejvíce pozvolné poněmčování krajiny (Dr. Profous, MJ str. 417). Jméno Hradiště odvozeno od stávajícího hradu v místě nynější usedlosti čp. 8, kde také pravděpodobně bylo prasídlo rytířů z Drchlavy. Z počátků měla víska také zdrobnělé jméno Hradištko (malé hradiště, německy psáno Radisch, lidově Ratš.  Obec Drchlava má autobusové spojení jednak 1 km k Dřevčicům na trať Dubá-Česká Lípa (přes Holany), jednak 2 km na státní silnici k zastávce na trati Č.Lípa-Dubá-Praha. Nejbližší železniční stanice je v Jestřebí, pošta v Dubé. Ves je elektrifikována, má i telefon na MNV, STS a kancelář JZD. vodu poskytují dvě veřejné studně (vodovod není). Není žádných rybníků, jen t. zv. kaly. Pod zříceninou hrádku je potůček Drchlava. Původně bylo v obci 51 popisných čísel,  ale po květnové revoluci v roce 1945 byl  tento počet snížen zbouráním dřevěných  nevyhovujících budov (bylo jich v letech  1945 a 1946 zbořeno šest) Obydleno je jen 35 čísel. Menší stavby jsou ještě dřevěné, velké usedlosti z pozdějších let jsou  kamenné, méně z cihel. Škola je  jednotřídní. Původně dřevěná byla  postavena v roce 1792, vyhořela v roce  1859 spolu se třemi sousedními  usedlostmi. V roce 1860 byla postavena  škola kamenná, která pak byla v roce 1905 nákladem 14 000 K přestavěna do dnešní podoby. Po osídlení v roce 1945 bylo započato s vyučováním 1.září s řídícím učitelem M. Klenovcem. Dnes je ve školní budově umístěn také zemědělský útulek. 

Fara a kostel jsou staré. Kostel sv. Mikuláše pochází z roku 1717 jako filiální kostel pavlovické farnosti. Také původní kostel byl dřevěný a historické záznami poznamenávají, že již v roce 1383 byl farářem Hanco z ? a Zdenko z Bělé (český farář z české vsi!). Kostelní věž byla přistavěna v roce 1854. Bývalá dřevěná budova kostelní stála západně od nynějšího (asi 25 kroků) na místě, kde je dnes školní zahrada. Ve věži zazděn kámen s letopočtem 1585, t.j. z doby stavby. Kolem kostela starý hřbitůvek. Nový je při silnici směrem k Chlumu asi 500 m od vsi a je z roku 1921. Renesanční kostelík má oltář sv. Mikuláše a postranní sv. Václava a Panny Marie. Uvnitř kostela je kazatelna s postavami čtyř evangelistů, křtitelnice je z roku 1665 (má částečně čitelný nápis z téhož roku). Ve věži bývaly tři zvony, v santkusní věžičce je malý zvonek.  (Podle B.Kinského: z Drchlavi pochází zvon, který snad ještě je v Oumislavicích u Poděbrad, s českým nápisem"Anno Domini 1594 slit jest tento zvon do Drchlavy od waczlawa zvonarze w miestie mladého boleslawa nad jizerou"-proto se asi Němcům nehodil). U lesní cesty z Drchlavy do Pavlovic je kaplička Panny Marie, uprostřed vsi kříž z roku 1825 a v polích ještě několik soch. 

 K Drchlavě jsou dosud přifařeny Dřevčice, Sušice a Dolní Heřmánky. Drchlava má 130 obyvatel, většinou zemědělců. V místě je obchod (Jednota) a hostinec. V roce 1946 odevzdali obyvatelé pro KSČ 93 hlasů, pro soc. demokraty 1 hlas a pro národní socialisty také 1 hlas. V roce 1948 hlasovali stoprocentně pro kandidátku Nár. fronty právě tak, jako ve volbách roku 1954. právě pro tuto jednotu bylo vytvořeno již v r. 1949 jednotné zemědělské družstvo, jedno z prvních na okrese. Nynějším předsedou JZD je s. Kuchař, předsedou MNV s. Jan Křupala. Obec vlastní cca 100 ha lesa. Přírodopisnou zvláštností je výskyt rostliny, sv. vánoční růže (Hellebarus niger) v nedalekém údolí Rochlice. V Drchlavě obnovuje JZD pěstování chmele, který se zde-jako na celém Dubsku-pěstoval se zdarem (dubský zelenáč). Je třeba věnovat též péči včelařství, neboť se zde nevčelaří. Půda je střední bonity, daří se všem hospodářským plodinám. Místy je půda i těžká, jinde opět písčitá. V obci je středisko STS, které zahrnuje do obhospodařování okolní obce mimo Chlum. V roce 1946 byl vytvořen požární sbor s 20 členy a v srpnu téhož roku ČSM. Bývalá kampelička byla zrušena jako v Chlumu a v Dřevčicích. Obec má rozhlas a veřejnou knihovnu.

Zapsáno v roce 1960                                                     Křupalová Zuzana

 

 

Severní částí obce na svahu je Hradiště, upomínající na prastaré hradiště, daroval král Drchlavu, Skalku a Újezd Janu Kobíkovi z Kolovrat za zásluhy, ale v roce 1547 patřilo Hradiště s Drchlavou již Václavu z Vartenberka na Novém Zámku, kam potom ves již patřila. Za Jana z Vartenberka byl u Hradiště ovčinec jehož jedna strana jeví stopy opevnění, val s příkopem. Zbytky zdiva u čp.8 jsou bývalým sklepním onoho hradiště.V obci se nacházel v minulosti pivovar. Na ves přešlo jméno tvrze, kterou ve 14.století drželi Berkové. Slovanský původ připomíná záznam, Jímž jindřich Berka z Dubé ustanovil roku 1398 faráře do "Drchlavia". Z držitelů vsi jsou známi z 28.8.1265 Načepluk (Nachepluk), 23.5.1359 Hyrd z Drchlavy, v letech 1363-1381 známý rytíř Soběhrd z Dřevčic, patron kostela. Za Berků z Dubé v letech 1373-1388 Hradiště zpustlo.Při dělení jmění Berků v roce 1402 připadla ves Jindřichu Hlaváčovi na Jestřebí, který ji prodal v roce 1417 Jindřichu Berkovi z Dubé na Úštěku. Z roku 1419 je znám rytíř Řimek z Drchlavy. V roce 1423 daroval král Zikmund Drchlavu, Skalku a Újezd Janu Kobíkovi z Kolovrat za zásluhy, ale v roce 1547 patřilo Hradiště s Drchlavou Václavu Vartenberkovi na Novém Zámku kam potom ves již patřila. Za Jana z Vartenberka byl u Hradiště ovčín s 1000 ovcí.

Nová dějinná epocha v historii obce počíná rokem 1945, kdy v měsíci červnu a červenci byla ves kolonisována českými novousedlíky, kteří přišli ponejvíce z Mělnicka. Čechů zde dříve nebylo, ač mezi "Němci" byla značná část českých jmen, jako Růžička, Kapusta, Rybář atd. Po příchodu Čechů byla správa obce i přejímání usedlostí provedeny v naprostém klidu a pořádku. Odsun bývalých obyvatel postupoval v etapách, takže poslední Němec opustil Drchlavu v srpnu 1946. Místní správní komisi tvořili Beneš Jar., Lupoměský E., Masopust V., později Ferd. Novák, J. Moravec, J.Purš, M. Klenovec. Funkčně trvala tato správní komise do řádných voleb v roce 1946, kdy správu obce převzal místní národní výbor.

1945-46.

Do května r. 1945 byla zdejší škola školou německou. Pro české děti byla otevřena 27.září 1945. V tento den byl proveden zápis-první zápis českých školáků. Zapsáno bylo celkem 14 dětí. Školní rok byl slavnostně zahájen 1.října 1945 za účasti rodičů a zástupců MŠK. 

Říd. učitelem na zdejší škole byl ustanoven M.Klenovec. Během roku byla zřízena žákovská a učitelská knihovna. 28.10.1945 oslaven byl první 28.říjen ve svobodném pohraničí dětskou besídkou, den před tím vzpomenuto a oceněno dílo básníka J.V.Sládka. 10.2.1946 vzpomenuto 68.narozenin našeho nového ministra školství Z.Nejedlého. 21.2.1946 oslava 100.narozenin básníka Sv. Čecha. 15.3.1946 vzpomenuto 7.výročí obsazení ČSR Němci. 5.-9.5. oslava 1. výročí květnové revoluce-školní besídka, oheň revoluce-zasazení lip na paměť těchto slavných dnů )proti domu č.p.1) "Lípa svobody", "Lípa Rudé armády". 26.května 1946  se konaly v nové Republice svobodné volby do Ústavodárného náodního shromáždění. Ve zdejší obci, z 92 voličů získala KSČ 90 hlasů, Soc. demokr. 1 hlas, Nár. social. 1 hlas. 19. června 1946 zvolilo Ústavodárné shromáždění jednohlasně presidentem republiky Dr. E.Beneše.​ Školní rok 1945-46 byl ukončen 22.června 1946 při počtu 17 dětí. 28. říjen byl oslaven zvlášť slavnostně. Byl to den, kdy byl slavnostně vyhlášen a celým národem s radostí přijat program dvouletého budovatelského plánu-plánu, kterým během dvou let usilovnou prací chceme vybudovati lepší a krásnější život v naší drahé vlasti. I ve zdejší obci byl program dvouletého plánu uveden v život. Ve dnech 19. a 21. prosince sehráli žáci zdejší školy, společně s žáky obecné školy v Dřevčicích, dětskou divadelní hru Ad. Weniga "Vánoční země".

1947-48.

Ve dnech 27.2.-3.III. byla v okresním městě uvedena slavnostní premiera barevného čsl. velkofilmu "Jan Roháč z Dubé"-za účasti min. inf. V. Kopeckého a četných hostí. Žactvo zdejší školy se zúčastnilo představení hromadnou návštěvou. V květnu při oslavách dne vítězství bylo vzpomenuto významu revoluce pro naše osvobození. 26.10.1947 byl oslaven 28.říjen dětskou besídkou s bohatým programem. 7.listopadu bylo vzpomenuto 30ti letého výročí ruské "Říjnové revoluce". 22.ledna 1948 byl uč. M. Klenovec na vlastní žádost přeložen. Ve škole nastoupila uč. H. Hořicová. V březnu t. r. již ve škole vyučovala uč. L.Rezková. 24.dubna Ústavodárné shromáždění schválilo nový školský zákon v jednotné škole. 5.května byla provedena oslava výročí pražského povstání. Dne 19. května byl školou podniknut výlet na Karlštejn. Výlet se všem líbil. Dne 7.června 1948 se vzdal svého úřadu president republiky dr. E. Beneš. Presidentem ČSR byl zvolen dne 14.června 1948 s. K. Gottwald.

Protože koncem školního roku 1947-48 stav žactva zdejší školy klesl, byla škola v Drchlavě přechodně uzavřena. Žáci přiškoleni do Dřevčic. V roce 1948 bylo v obci založeno "strojní družstvo". V jeho čele stáli B. Novák, Fr. Kuchař, JPurš.

1949-50.

Na přelomu těchto roků bylo v Drchlavě založeno Jednotné zemědělské družstvo. Průkopníkem a jeho aktivním zakladatelem byl B.Novák. 1.září 1950 po dvouleté přestávce se opět otvřely dveře drchlavské jednotřídky, aby do nich vešly usměvavé děti se zvídavým pohledem v očích. Jsou to děti rodičů-družstevníků, kteří se rozhodli pracovat společně na zcelených lánech, za pomoci strojů a zemědělské vědy. Do školy bylo zapsáno 14 dětí. Ředitelem školy byl ustanoven uč E. Faitl. Dne 27.říjnabyla škola na týden uzavřena, protože v rodině Fr. Nováka se objevily příznaky tyfusu. 23.11.50 bylo vzpomenuto na školní oslavě narozenin pres. rep. s. Kl. Gottwalda. 21.12. jsme vzpoměli 71.výročí narození vůdce sovětského lidu J.V.Stalina.

1951-52.

První leden byl dnem nástupu do 3.roku pětiletky. 22.ledna jsme vzpoměli zahájení I.sjezdu Obránců míru, který se sešel v Praze, aby do celého světa vyřkl rozhodné slovo, že československý pracující lid nechce válku, neboť touží budovat svou vlast a urychlit cestu k socialismu. 24.2.1951 jsme oslavili slavné únorové události roku 1948, kdy lid vyhnal z vlády reakci a zaprodance a vstoupil na slavnou cestu, kterou mu ukázaly dějiny Sovětského svazu. 14. a 15. dubna proběhla v Bělé p. Bezdězem Okresní konference KSČ. Žactvo místní školy se zúčastnilo této konference a předneslo zdravice a kulturní program, za který sklidilo nadšené ovace. 1.května 1951 se veškerá místní veřejnost účastnila v Dubé oslav Svátku práce. Oslavy dokázaly, že všichni toužíme po tom, aby vymizely války a lidstvo se mohlo zapojit do budování své vlasti. V červnu 1951 pořádala místní sokolská jednota Sokolský den. Žactvo naší školy spolu s žáky z Chlumu a Pavlovic předvedlo cvičení prostných a několik závodivých her. 4.června byl podniknut školní výlet. Prohlídli jsme si významné pražské památky a navštívili jsme Ústřední loutkovou scénu. 4.11.1951 jsme se zapojili do celostátní mírové štafety, která nesla pozdrav našemu spojenci a osvoboditeli Sovětskému svazu. Štafeta se stuhou s heslem:"Vám poděkování a lásku" proběhla obcí a pak ji skupina chlapců na ozdobených kolech odvezla do Dubé. 23.11. jsme vzpoměli 55.výročí narození pres. s. K.Gotwalda. 21.ledna 1952 jsme si připomněli den kdy dotlouklo srdce tvůrce prvního socialistického státu V.I. Lenina.8.března na MDŽbyla uspořádána oslava. Bylo vzpomenuto pracujících žen, které po boku mužů pomáhají budovat socialismus. 1.máj byl velkolepě oslaven vysokou účastí v májovém průvodu v Dubé. V předvečer 1.máje byla uspořádána slavnostní akademie s pořadem básní a písní. 28.června byl za účasti rodičú slavnostně zakončen škol. rok 1951-52 kulturním pořadem. Počátkem nového školního roku zahájila svoji činnost pionýrská organisace. Vedoucím pionýrů byl místní skupinou ČSM jmenován s. J.Křupala. 1.listopadu odešel uč. E.Faitl do vojenské služby. Za něho nastoupila uč. V.Mužíková. 1.11.1952 proběhla obcí štafeta míru. 23.11. jsme oslavili 56.narozeniny pres. s. K. Gottwalda.

1953-54.

1.leden1953 byl dnem vstupu do 5.roku Gottwaldovy pětiletky. 21.1. proběhla veřejná vzpomínka úmrtí V.I.Lenina. Žáci místní školy přednesli krátký kulturní program. 25.února jsme oslavili vítězství pracujícího lidu nad reakcí.5.3. jsme vzpomínali s hlubokým smutkem úmrtí J.V.Stalina. Byla připravena smuteční tryzna a vyslechnut smuteční pořad z tryzny v Praze.

14.3.1953 dotlouklo srdce presidenta Československé republiky Klementa Gottwalada. Odešel ten, který nás vedl k budování nového řádu, v němž nevládnou kapitalisté, cestou míru,blahobytu a štěstí lidu.  Presidentem rep. byl zvolen s. A. Zápotocký. U příležitosti oslav 1.máje 1953 složili pionýři pionýrský slib. V červnu proběhly v obci oslavy MDD. Děti přednesly kulturní pásmo, závodivé hry, tance atd. Nakonec se dětem dostalo pohoštění, které připravilo SRPŠ spolu se ČSŽ. 6.11.1953 proběhla naší obcí Štafeta přátelství a míru. Večer proběhla veřejná oslava 36.výročí Velké říjnové revoluce. Žáci národní školy přednesli kulturní program. V prosinci se v obci vyskytla slintavka. 25.2.1954 jsme oslavili vítězství lidu nad reakcí. 8.3. proběhly oslavy MDŽ. Žáci školy přednesli kulturní program. 1.máj jsme všichni oslavili účastí v průvodu v Dubé. 8.května jsme na veřejné oslavě v agitačním středisku oslavili 9leté výročí osvobození naší vlasti Rudou armádou. Celý květen byl přípravou občanů k volbám do NV.K 16.květnu si žáci naší školy připravili pro voliče malovaná srdíčka a kytičky. Předsedou MNV byl zvolen soudruh Jan Křupala. V říjnu nastoupil ve škole jako ředitel opět E.Faitl, který se vrátil z vojenské základní služby. 6.listopadu proběhly oslavy Velké říjnové socialistické revoluce. Neděle-28.listopadu 1954-se stala velikým svátkem všeho lidu v naší republice. Tohoto dne přišli občané po druhé letos k volebním urnám, tentokráte, aby zvolili nové členy do Národního shromáždění republiky Československé. Občané naší obce se shromáždili v 8 hodin před vyzdobeným agitačním střediskem. Volby proběhly v radostném duchu a v 9 hodin bylo odvoleno. Všechny hlasy byly pro našeho kandidáta pluk J.Austa. 19.12. jsme vzpomněli 70.výročí narození A.Zápotockého.

1955-56.

Nový rok uvítaly děti v naší obci radostnou besídkou, na kterou mezi ně přišel Děda Mráz. Pod rozzářeným stromečkem děti přednesly řadu básní a zatancovaly lidové tanečky. Výbor žen při MNV se jim postaral o pohoštění. Jednotné zemědělské družstvo, které patřilo mezi prvé vlaštovky na okresezáhy přešlo na IV.typ. Adaptovalo stáje a docela dobře se vyvíjelo. Avšak časem, z mnoha příčin, z nichž ta nejhlavnější je ta, že na rodinu připadá 20 ha orné půdy, družstvo upadalo a výše vyplácené pracovní jednotky činila 3,-Kčs. To znamenalo, že si rodina vydělala průměrně měsíčně 250,-Kčs. V březnu byl řádně a slavnostně oslaven MDŽ. Oslavy 1.máje se opět konaly v Dubé. Na základě dosídlení naší obce, přistěhovalo se do Drchlavy 8 rodin, většinou cikánského původu. Počet dětí ve škole stoupl na 30 žáků. 25.prosince 1955 uspořádala národní škola za spolupráce SRPŠ a VŽ slavnost Dědy Mráze. Začátkem roku 1956 byla v místním JZD špatná hospodářská situace. Pracovní jednotka byla až mínusová (-2,20 Kčs). Někteří družstevníci projevili snahu z obce odejít. Na př. koncem ledna se odstěhovala rodina Novotná. 11. března uspořádal VŽ ve spolupráci s národní školou a skupinou ČSM oslavu 8.března Mezinárodního dne žen. 5.dubna žáci národní školy vynášeli Smrtku. Průvod prošel za zpěvu a říkadel vesnicí k rybníčku na dolním konci vsi, kde byla Smrtka hozena do vody. 1.máj oslavili občané a žáci v Dubé. 7.listopadu proběhla veřejná slavnostní schůze na oslavu Velké říjnové socialistické revoluce.

1957-58.

Na MDŽ připravili žáci národní školy besídku. Oslava 1.máje se opět konala v Dubé. Situace v místním JZD byla velmi kritická. Rada ONV se rozhodla dodat pro JZD předsedu a vynasnažila se veškerou péčí pomoci našemu JZD. Placeným předsedou JZD se stal s. J.Vykoukal, který se do obce s rodinou přistěhoval. Nastal lepší život družstevníků. Ve vesnici se začaly objevovat motorky, pračky, televisory a jiné potřeby, které družstevníkům zlepšovaly náladu a větší chuť do práce. Během roku se pořádaly taneční zábavy, pravidelné promítání kina, různé besedy. V roce 1957 se do Drchlavy přistěhoval J.Špitz se svou rodinou, v 1958 s. A.Holý. Ve škole vyučovala s. M.Vykoukalová. Dne 7.listopadu se konala veřejná oslava 40.výročí VŘSR.13.listopadu 1957 v 5. hodin ráno zemřel milovaný president Československé republiky soudruh A.Zápotocký. 19.listopadu byl zvolen presidentem ČSR soudruh A.Novotný, první tajemník ÚV KSČ. 22.12. proběhla besídka s Dědou Mrázem. Žáci národní školy předvedli veselý a bohatý kulturní program. Místní VŽ připravil dětem bohaté občerstvení. 25.února se konalo veřejné zasedání MNV. Bylo vzpomenuto bojů dělnické třídy v r. 1948. 8.3.1958 byl oslaven MDŽ. 1.máj jsme slavili společně v Dubé. 1.června byl slaven MDD. Oslava se konala ve školní zahradě. Měla ráz sportovního odpoledne. 13.6. se uskutečnil výlet do Českého ráje. 3.listopadu 1958 byl v obci zahájen 1.stupeň Lidového kursu ruštiny. Měl 10 účastníků, vedl ho s. M.Kudrna z Dubé. Soudruh M. Kudrna připravil na Dědu Mráze s žáky národní a střední školy besídku s hodnotným programem. Místní VŽ nezapomněl ani na nejmenší děti a věnoval jim vkladní knížky se základním vkladem 20,-Kčs.

1959-60.

25.února bylo vzpomenuto 11. výročí Vítězného února. 8.března se konaly oslavy MDŽ. Tyto slavnosti jsou v obci již tradiční a v obci velmi oblíbené. Žáci národní a střední školy připravili pro maminky a ženy pěkné pásmo básní, písní a tanců. Nechyběla ani krátká scénka. V závěru besídky darovali žáci všem maminkám a ženám vystřihovaná srdíčka s kytičkou. Po besídce rozdaly ženy dětem občerstvení. Letošní 1.náj 1959 byl radostný. V májovém prúvodu jsme šli svorně s jedinou myšlenkou-žít je krásné, hlavně, když je mír. 1.června se konaly oslavy MDD. 17.června uspořádalo SRPŠ výlet na kutnohorsko. Výlet se všem líbil. V listopadu proběhla místní obcí Štafeta míru a přátelství. Byl zahájen měsíc Čsl.-sov. přátelství. Jako každoročně i letos se konala besídka s Dědou Mrázem. V roce 1959 se do obce přistěhoval s. O.Antoš-pracuje jako družstevník. V listopadu 1959 přišel do Drchlavy s. A.Svoboda jako instruktor MNV. Prováděl kulturně politickou práci v obci. 25.února 1960 se konala v obci oslava na počest bojů dělníků, rolníků a pracující inteligence v únoru 1948. V březnu proběhly olavy MDŽ. 1.máj 1960 jsme oslavili v Dubé. 21.5. pořádalo JZD zájezd do Prahy na Československou a Sovětskou výstavu. Měsíc květen a začátek měsíce června byly ve znamení příprav voleb do NMV. V naší obci jsme uspořádali několik předvolebních besed s kandidáty. Na 12.června jsme připravili vyzdobenou volební místnost. Děti připravily květiny. Volby byly provedeny řádně, slavnostně a dle zákona. Předsedou MNV byl zvolen dlouholetý a svědomitý pracovník, družstevník soudruh Jan Křupala. Tajemník byl zvolen soudruh A.Svoboda. Dále byli do MNV zvoleni s. J.Špitz, s. J.Mrázková, s. V.Špicová, s. J.Moravec a další. V té době se již hodně mezi družstevníky mluvilo o sloučení jednotných zemědělských družstev Chlum, Drchlava, Vrchovany. K politicko hospodářskému sloučení skutečně došlo a to již v říjnu 1960Ještě jedna významná událost tohoto roku: ve zdejší škole byl zjištěn malý počet žáků do školy a proto byla škola nadobro uzavřena. Děti z naší obce docházejí do národní školy v Chlumu. Dřívější předseda JZD s. J. Vykoukal se z Drchlavy odstěhoval a stal se zaměstnancem čsl. státních statků.

1961.

20.února 1961 došlo na valné hromadě JZD k finančně hospodářskému sloučení družstev Chlum, Drchlava, Vrchovany. Do čela družstva byl navržen a zvolen s. J.Žežulka z Chlumu. Stav JZD je v současné době dost dobrý. JZD Drchlava přišlo do slučování s finančním dluhem. Pomohlo JZD Chlum. A to je správné. Společně v dobrém i zlém spolu mají lidé žít. Dnes doposavat není ještě vytvořen mezi družstevníky z jednotlivých sloučených obcí ten správný soudružský poměr, ale tvoří se.. Je to pochopitelně otázka doby. Důležité však je, že se již nikdy nevrátí doba minusové jednotky, že se lidem jejich vlastním přičiněním žije lépe a radostněji. Nejlépe nám to ukazuje mládež našich obcí, která se společně schází, pořádá zájezdy, besedy, brigády, estrády a taneční zábavy. 12.února došlo ke sloučení organisací KSČ. Předsedou byl zvolen osvědčený, vytrvalý a organisačně velmi schopný pracovník, tajemník MNV v Drchlavě, s. A.Svoboda. V naší obci a v celém JZD je rozvinuto soutěžení brigád socialistické práce. Schůzová činnost u nás značně ochabla. Při oslavách chybí účast školní mládeže s kulturními programy. Významné oslavy a schůze jsou však pravidelně prováděny v Chlumu. Je léto, doba nejpilnější práce pro všechny družstevníky. Každý se snaží a přikládá ruku k dílu kde je třeba. Bohatá úroda je nadějí na dobré úspěchy. Hlavně aby nám přálo počasí a jistě se podaří za pomocí moderních strojů vše a včas sklidit. A tak si můžeme přát už jen to jediné: mír!!! Nejen mír u nás v naší zemi, ale mír na celém světě. Vždyť lidé už dokáží obletět za necelé 2 hodiny Zeměkouli (J.A.Gagarin sovětský letec astronaut). Bylo by proto daleko lepší zanechat ničemného zbrojení a věnovat se vědecké, účelné práci v radosti a míru.

 

Tato kronika byla dopisována v červenci 1961 až od roku 1945 podle nejrůznějších pramenů. Záleží nyní na tom, aby byla dána do rukou svědomitého kronikáře, který by zapisoval události jak půjdou za sebou. Soudružka uč. M.Vykoukalová, která kroniku doplňovala byla na vlastní žádost přeložena na okres Mělník a během měsíce srpna se z Drchlavy odstěhuje.

                                                                                                                                              V Drchlavě 22.července 1961